Стела Макартни со нова колекција очила

Од:

Стела Макартни пушта во продажба нова колекција очила за сонце и оптички рамки изработени од нов еколошки материјал креиран од природни обновливи извори, односно од биоацетат.

Во видео-кампањата пак, главно лице е моделот Линдзи Виксон. Таа меѓу другото, објаснува дека новиот материјал ја заменува пластиката од фосилни горива, што „би помогнало за приближување кон целта – елиминирање на сета непотребна и проблематична пластика до 2025 година“.

Биоацетат се добива од целулозниот ацетат од дрвјата, и од пластификатор којшто се прави од лимонска киселина, што го чини природен, обновлив и биоразградлив материјал.

Инаку, брендот „Стела Макартни“ последниве неколку години целосно го исфрлија крзното од употреба, и претставија неколку алтернативни материјали како замена за нивнните вообичаени и еколошки неподобни еквиваленти.

Би можело да ве интересира

Клаудија Шифер се сликаше гола

Ирина Шајк – најпопуларната бикини-манекенка за ова лето

Ана Ололовска

„Гучи“ ја воведува вештачката интелигенција во модата

Ана Ололовска

Очилата за сонце имаат рок на траење

Ана Ололовска

Првиот ангел на Викторија Сикрет со облини

ВИДЕО: Манекен почина на ревија во Сао Паоло

Татјана Ташкова