Среќен роденден Гарфилд!

Од:

Жолтиот мрзлив мачор Гарфилд, стрип јунакот на американецот Џим Дејвис, денеска (19. јуни) полни 34 години.

Мачорот е роден во кујната на еден италијански ресторан, каде што ќе ги изеде сите лазањи и макарони.

Името го добил по дедото на авторот кој го создаде, а први пат се појави на екраните на 19. јуни 1978 година.

Ликот на мачорот е познат по својата алчност, мрзеливост и саркастична забелешки.

Негов сопственик е Џон Арбакл, 30 – годишен несмасен човек кој се обидува да си најде девојка и неуспешно и се додворува на ветеринарката Лиз Вилсон.

Најголен успех Гарфилд постигна на пазарот во 1981 година. Тогаш беше објавен во 850 страници и заработи повеќе од 15 милиони долари од продажбата на сувенири.

Интересот беше толку голем што креаторот Дејвис основа своја посебна компанија.

Во 2007 година. Гарфилд влезе во Гинисовата книга на рекорди по бројот на продадени копии.

„Гарфилд и неговиот пријател“ дожиеваа и ТВ – екранизација, која беше прикажувана од 1988 до 1995 година.

Би можело да ве интересира

Режисери и продуценти бараат да не се крати буџетот за филм – упатија писмо до Министерството за култура

А1он

„Бизнисот на задоволството“ во друштво на Оскаровци

Пол Мескал глуми во филм кој ќе се снима повеќе од 20 години

Горан Наумовски

Интернационална премиера на филмот „Досие Иднина“ на филмскиот фестивал во Нанси

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ на Сузана Диневски продолжува да доминира на меѓународни филмски фестивали