Споменик на гравот во Теарце

Од:

Споменик во чест на гравот беше поставен во село Теарце, Тетовско. Споменикот го изработи Љубиша Камењаров, чија замисла беше да креира спој на традиционален и модерен уметнички израз.

dobivaj vesti na viber

Тој од една страна го претставува гравот како долговековна и автохтона култура најпозната и далеку прочуена од овој крај. А од друга страна како уникатен и перспективен македонски земјоделски производ со голем потенцијал за развој и доходовност.

Овој споменик во чест на гравот е поставен токму во село Теарце, во чест на манифестацијата “Ден на Гравот” која 10 години по ред, секоја година се имплементираше во Теарце во организација на Центар за Едукација и Развој- ЦЕД од Теарце. Настанот Ден на Гравот секоја година собира над 500 посетители од различни генерации, националности, религии и географски подрачја.

Би можело да ве интересира

Директор на основно училиште во Теарце ја вработил ќерката, ДКСК бара поведување на прекршочна постапка

А1он

Пронајдени околу 100 стебла канабис во нива кај Теарце

Пендаровски во Теарце: Да продолжиме заедно напред кон членство во НАТО, тоа носи сигурност и стабилнот, но и бројни економски придобивки за сите граѓани

Ахмети од Теарце: Со Договорот од Преспа се отвораат вратите за НАТО и ЕУ

Наум Локоски

Денови на гравот во Теарце

Наум Локоски

Се градат мостови меѓу ученици од општините Штип и Теарце

Ана Ололовска