Спасен кит-младенче кој заталкал во Темза во Лондон

Од:

Кит-младенче кој заталкал во реката Темза во Лондон бил спасен благодарение на напорите на спасувачката екипа.

Китот кој вчера се појавил во реката Темза во западниот дел на Лондон не можел да се врати назад кон морето бидејќи се насукал, па спасувачката служба морала да интервенира.

Стотици луѓе се собрале да го видат китот долг од три до четири метри. Китот на моменти изгледал безживотно, но сепак успеа да преживее. Спасувачите полека и внимателно успеале да го ослободат и со помош на гумен чамец го извлекоа и му овозможија слободно да исплива.

Експертите утврдиле дека китот не бил во добра состојба бидејќи бил недохранет, а забележано е оштетување на перките откако се нашол во реката во безизлезна ситуација.

Би можело да ве интересира

Како кучето да се заштити од жештините?

Ана Ололовска

Бразилски поштар пријател на животните

Ана Ололовска

Дузина слонови ќе летаат од Англија до дивините на Кенија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Индиец уапсен зашто сакал неговото милениче „да лета“ со балон

Ана Ололовска

По 3.000 години, тасмански ѓавол се роди во континентална Австралија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мачка скокна од петти кат за да се спаси од пожар, доскокот за највисока оценка

Жарко Настоски