Сопственик на суши ресторан за една риба платил 2,7 милиони евра

За рекордни 2,7 милиони евра, сопственик на суши ресторан купил црвена туна од рибниот пазар Тојосу во Токио.

На аукцијата за џиновска туна тешка 278 килограми, била постигната рекордна цена, пренесуваат светските агенции.

Туната ја купил Кијоши Кимура, сопственик на синџирот на ресторани „Суши Занмај“.

Рибата била уловена во близина на градот Аомори, на северот од Јапонија.

Јапонците се големи љубители на туна и овој вид на риба го јадат и како сурова храна. Суши со овој вид на црвена туна во рестораните чини околу 3.000 јени (23 евра) по порција.

Би можело да ве интересира

Подобро два хамбургера наместо еден со помфрит

Ана Ололовска

Традиционален фестивал на храна во Дојран

Ана Ололовска

Во земјава се создаваат 12 илјади тони отпад храна која може да нахрани 26 илјади сограѓани

Ана Ололовска

Империјата на Џејми Оливер пропадна, тој им се заблагодари на вработените преку мејл

Татјана Ташкова

Град во Индија каде живеат само вегетаријанци

Татјана Ташкова

Познат готвач фатен со 40 пирани во торба

Ана Ололовска