Сопруг на членка на Нобеловиот комитет предвреме откривал имиња на добитници

Од:

Жан-Клод Арно, сопруг на членката на Нобеловиот комитет Катарине Фростенсон, во повеќе наврати ги откривал имињата на добитниците на престижната награда, вклучувајќи ја и онаа што во 2016 година му беше доделена на Боб Дилан, објави шведскиот весник „Дагенс Најхетер”.

Арно ги открил имињата на вкупноо седум добитници од 1996 година досега.

Тој, меѓу другото, е обвинет и за сексуално вознемирување, а три члена на Нобеловиот комитет поднесоа оставки откако членството гласаше против исклучувањето на неговата сопруга од тоа тело.

Клас Естергрен, Кјел Еспмарк и Петер Енглунд гласаа за нејзино исклучување, јавуваат локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

А1он

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда поради Хандке

Ана Ололовска

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

Ана Ололовска

Нобелова награда за хемија за научници за развој на литиум-јонски батерии

Ана Ололовска

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за физика

Ана Ололовска

Пет занимливости за Нобеловата награда

Ана Ололовска