Сонцето, Земјата и Јупитер се во линија

Од:

Сонцето, Земјата и Јупитер денеска се во линија, при што ние сме насреде. А, најголемата планета во Сончевиот Систем е толку блиску до нашата, што најголемите јупитерови природни сателити, според познавачите, ќе може да се видат само со двоглед.

До денес, астрономите откриле 79 месечини на Јупитер, од кои 53 имаат имиња, а 26 сè уште чекаат да бидат официјално именувани. Ние од Земјата ќе можеме да ги видиме четирите најголеми, т.н. Галилејски месечини: Ганимед, Јо, Европа и Калисто.

Планетата е именувана по римскиот бог Јупитер. Најголемиот дел од масата на вселенското тело е составен од водород, а само една четвртина – хелиум.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

Ана Ололовска

Месечевиот камен од Аполо 14 потекнува од Земјата

Ана Ололовска

НАСА: На Гренланд има доволно мраз за да го зголеми нивото на морињата за 7,5 метри

Ана Ололовска

Мистериозни повторувачки сигнали од Вселената

А1он

Големи пожари на северниот дел од планетата видливи и од вселената

Ана Ололовска

Глобалното затоплување закана за потопување на крајбрежјата ширум светот

Ана Ололовска