Сонцето влезе во нов 25-годишен циклус

Од:

Сонцето последниве девет месеци ја засили активноста и процесите на својата површина, излегувајќи од периодот на минимална активност, соопшти германскиот „Макс Планк институт за проучување на Сончевиот Систем“. Тоа значи дека нашата ѕвезда влегла во нов 25-годишен циклус, што ќе се одликува со повеќе ерупции и дамки на површината на самото вселенско тело.

Сонцето се движи во 11-годишни циклуси на максимална и минимална активност. Својот сончев минимум го имаше декември минатата година, како што велат научниците.

Според прогнозите на Институтот, наредниов циклус веројатно ќе биде „исто толку мирен“ како и последниот таков, а најактивниот период се очекува од ноември 2024. до март 2026 година. Она што се случува на површината на Сонцето влијае и на нашата планета.

– Во фазите на висока активност, интензивното исфрлање честички и зрачењето од Сонцето може да се почувствува и на Земјата. Во најлош случај, сончевите бури може да предизвикаат технички проблеми, па дури и расипување на сателитите. Астронаутите исто така може да бидат изложени на опасности, рече научникот Роберт Камерон.

Новиот сончев циклус е 25-ти откако научниците почнаа да ги набљудуваат и пресметуваат. Изминативе 30 години, американската Национална воздушно-вселенска агенција НАСА и Агенцијата за следење на океаните и атмосферата – НОАА имаат група стручњаци задолжени за предвидување на сончевата активност во иднината.

Би можело да ве интересира

МВС изврши маневар за избегнување судар во орбитата

Ана Ололовска

Кина испрати трет поморски сателит во вселената

Ана Ололовска

Мозокот на космонаутите се менува во Вселената

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Венера пронајден е гас што на Земјата е признак на живот

Ана Ололовска

НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании

Ана Ололовска

„Фалкон 9“ успешно стартуваше од вселенскиот центар „Кенеди“

Ана Ололовска