Снепчет со најголем раст во споредба со последниве неколку години

Од:

Бројот на дневни активни корисници на Снепчет се зголеми на 293 милиони, што е зголемување за 23 отсто во однос на истиот период лани. Ова е всушност најголемиот раст изминативе неколку години.

Растот на Снепчет го надмина и Твитер, кој бележи 206 милиони активни корисници дневно во второто тримесечје. Вкупните приходи на компанијата се зголемиле за 116 отсто, на 982 милиона американски долари, што е најдобар резултат досега. Растот е побрз и во споредба со Фејсбук.

Сѐ побарана е функцијата „Спотлајт“ слична на „Тик-ток“, која им плаќа на корисниците за нивните видеоклипови. Бројот дневни активни корисници на „Спотлајт“ е поголем за 49 насто, а просечната количина на дневно објавена содржина е над трипати поголема. Растот главно им се припишува на самоизолациите и карантините воведени поради пандемијата на коронавирусот, но и на подобрените функции на Андроид.

Би можело да ве интересира

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он

Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

Ана Ололовска

Интернет страните на повеќе светски медиуми и на британската Влада кусо беа недостапни

Ана Ололовска

Над 97 проценти од граѓаните на социјалните медиуми пристапуваат од мобилен

Ана Ололовска

Тиндер со нова опција за проверка заради сексуални напасници

Ана Ололовска

Стриминг платформите во 2020 година имале 1,1 милијарда корисници, приходите над 68 милијарди долари

Катерина Павлова-Николовска