Словенија ја отвора фонтаната на пивото

Од:

Првата фонтана на пиво во светот во словенечкиот град Жалец, по полугодишната сезонска пауза, во сабота повторно ќе биде отворена.

Поради епидемијата на коронавирусот, отворањето беше одложено повеќе од еден месец, а во сабота 20 пивници ќе претстават околу 30 словенечки марки пиво.

Отворањето ќе се одржи во согласност со упатствата издадени од Националниот институт за јавно здравје за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Предвидено е да се постави таканаречена сигурна патека по која посетителите можат да се движат со цел да се овозможи да ги почитуваат мерките за социјална дистанца.

Само три лица ќе можат во исто време да влезат во делот во рамките на фонтаната, но ќе треба да бидат на растојание од најмалку 1,5 метар.

Би можело да ве интересира

Нема извоз на германско пиво за Русија, голем проблем за пиварниците од Баварија

Пиварите од Баварија речиси и не испорачуваат пиво во Русија

А1он

СКОПСКО SMOOTH ЈА ЛАНСИРАШЕ Smooth ON – Свежа музика на само клик од тебe

Горан Наумовски

„Експензивити“: Македонците трошат 260 евра годишно на пиво

Ана Ололовска

Трагедија во Германија – пиво вредно милиони евра пропадна поради корона-кризата

Жарко Настоски

Најголем пад на побарувачката на пиво во британските пабови по 1920 година

Ана Ололовска