Шпанија: За борбата со домати потрошени 145 тони

Од:

Повеќе од 20.000 луѓе меѓусебно се гаѓаа со домати низ улиците на шпанскиот град Бунол, учествувајќи на годинешниот фестивал „Томатина“.

Околу 145 тони домати се потрошени во текот на уличните борби, што е главна туристичка атракција на овој град.

Шест камиони пристигнале со домати, а учесниците морале да носат очила за пливање за да ги заштитат очите.

Веднаш по борбите организаторите ги измиле улиците, а за учесниците биле обезбедени јавни тушеви.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Го победи ракот и го преплива Ламанш четири пати без да застане

Соборен светскиот рекорд во пливање во океан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Со осветена вода против алкохолизмот

Ана Ололовска

Уапсен осумдесетгодишен „празничен крадец“ во САД

Ана Ололовска

Тело исчезнато пред 22 години, најдено благодарение на „Гугл-мапс“

Ана Ололовска

Уапсен 66-годишен маж за кражбата на позлатената WC школка од замокот „Бленам“

Ана Ололовска