Шон Пен одбива да продолжи со снимање на серија доколку целата екипа не се вакцинира

Од:

Познатиот американски актер, оскаровецот Шон Пен, соопшти дека одбива да се врати на снимањето на серијата „Gaslit“, доколку неговите колег-актери и целата останата екипа на телевизискиот проект, не се вакцинира.

Според 60-годишниот Пен, причината за ваквата одлука лежи во зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот во Лос Анџелес, што според него би требало да ги поттикне актерите да ја сфатат важноста на колективниот имунитет и да ја примат вакцината против Ковид-19. Тој исто така вели дека не е задоволен од барањата поврзани со вакцинацијата кои ги поставила продукцијата која ја подготвува серијата, НБЦУниверсал.

Во Лос Анџелес властите ја вратија мерката за задолжително носење маски во затворени простори, токму поради растот на бројот на нови случаи.

Славниот актер во сооопштението додаде дека неговата организација „CORE“ ќе им обезбеди бесплатни вакцини на сите членови на екипата на серијата кои ќе сакаат да се имунизираат.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска