Шенџен целосно покриен со 5-Г мрежа

Од:

Градот Шенџен во јужна Кина е првиот во земјата што е целосно покриен со независно 5-Г вмрежување, изјави градоначалникот Чен Жугуи.

Според него, градот ја завршил својата зацртана цел од 2019 година, а тоа е изградба на 45.000 базни станици за 5-Г до крајот на август 2020 година. Со тоа е постигнато целосно обезбедување на градска 5-Г мрежа. Шенџен сега има над 46.000 5-Г базни станици.

Следниот чекор е да се поттикне развојот на 5-Г индустријата и развој на технологијата на екосистемот предвиден со тоа.

Овој технолошки центар во кинеската провинција Гуангдонг е дом на поголема група нови, но и веќе разработени кинески технолошки компании, меѓу кои и Хуавеј и Тенсент.

Би можело да ве интересира

Кина ќе изгради повеќе од 600.000 базни станици за 5Г

Ана Ололовска

Германија ќе дозволи Хуавеј да учествува во изградбата на 5Г мрежата

Ана Ололовска

Кинеските Г6 мрежи – реалност или прпаганден трик

Ана Ололовска

Бугарија и САД потпишаа документи околу 5Г мрежите и нуклеарната енергија

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Заев: 5Г ќе предизвика многу попозитивни ефекти од појавата на струјата

Жарко Настоски

Шведска забрани кинески компании да учествуваат во изградба на мрежата 5Г

Ана Ололовска