Село во Велс се продава за милион фунти

Од:

Селото Аберлефени во близина на Макинелет, Велс, со вкупно 16 куќи во него, се продава за еден милион фунти. Населбата е првично направена за работници во рудник, уште во 16 век, но сега тој не работи.

На пазарот селото се појави 2016 година, по цена од 1,5 милиони фунти. Потоа таа се намали на 1,25 милиони фунти, а сега има нова цена – од еден милион фунти.

За оваа сума е можно да се купи и стан во Лондон од 48,5 квадратни метри. Но, кој и да го купи селото, ќе добие 16 старински куќи и колиби и многу простор за прошетка и уживање во природата.

Би можело да ве интересира

Отворањето на „Супер Марио“ паркот во Јапонија повторно одложено

Ана Ололовска

Најдобрите мали градови за живеење во светот

Ана Ололовска

Најдобри градови за работа од дома за 2021 година

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Саудиска Арабија гради луксузно песочно одморалиште

Ана Ололовска

Иглуто како начин за продолжување на сезоната на тераси во рестораните

Ана Ололовска

Градот Азбест во Канада го менува името

Ана Ололовска