Се продава сребреното „Порше“ на Марадона

Од:

Со почетна цена од 200.000 долари, утре на аукциска продажба преку интернет ќе биде понуден автомобилот „Порше 911“ кое во минатото го поседуваше аргентинската фудбалска легенда Диего Армандо Марадона.

Сребреното „Порше“ се поврзува со последната сезона која Марадона ја играше во Европа, како член на шпанската екипа Севиља, откако отслужи 15-месечна забрана поради позитивен тест на дрога.

Марадона со автомобилот доаѓаше на тренинзите и натпреварите на Севиља, а таа сезона прославениот аргентински фудбалер со своето „Порше“ се најде и на насловните страници, откако беше запрен од полицијата минувајќи на црвено светло со брзина од 180 километри на час во центарот на градот.

– Автомбилот го возеше само Марадона и никој друг и поради тоа ова „порше“ веројатно би можело да чини двојно или три пати повеќе од реалната вредност на оваа марка, изјави Грегори Тујтенс, експерт за автомобили при белгиската аукциска куќа „Bonhams“.

Автомобилот се нуди на продажба со 120.000 поминати километри, а аукцијата ќе трае до 10 март.

Еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња почина на 25 ноември минатата година.

Би можело да ве интересира

Врвни перформанси, максимално доживување: Porsche Road Tour 2022

Експресивен дизајн и иновативна технологија: Новиот Volkswagen T-Roc е тука!

Volkswagen ID.4 и Porsche Taycan се победници – Доделени наградите Златно Тркало 2022

Дрес на Марадона на аукција – почетна цена 4.000.000 фунти

А1он

Почина братот на Марадона

А1он

Обожавател на Марадона, и третото дете го крсти по својот миленик