Санчез: Шпанија може да стане „европски Холивуд“

Од:

Шпанската Влада има намера земјата да ја претвори во „европски Холивуд“, најави премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез, за време на посетата во Лос Анџелес, САД.

– Ние се стремиме да станеме, ако дозволите така да споредам – европски Холивуд. Информативно-забавните платформи станаа прозорец преку кој милиони луѓе гледаат кон новата реалност, изјави Санчез.

Премиерот се состана со претставници на „Нетфликс“, „ХБО“, „Ворнер-Медија“, „Дизни“ и други продукциски куќи. Санчез притоа ги истакна главните елементи на планот, според кој шпанските власти планираат да издвојат 1,6 милијарди евра за промовирање на шпанскиот аудиовизуелен сектор. Иницијативата вклучува даночни олеснувања за продуцентите кои ја избираат земјата за своите проекти, како и издавање специјални визи за да се олесни доаѓањето на филмските професионалци во Шпанија.

Би можело да ве интересира

Санчез: Пуџдемон мора да одговора пред лицето на правдата

А1он

Лава тече околу „чудотворна куќа“ на Ла Палма

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вулканот на Канарските острови петти ден исфрла лава, отровна пепел ја прекри околината

Ана Ололовска

На Канарските острови евакуирани 6.000 луѓе поради ерупција на вулкан

Ана Ололовска

Авиокомпанијата Иберија планира привремено да отпушти третина од своите работници

Ана Ололовска

Шпанија и Италија уапсија 106 лица кои переле пари за мафијата

А1он