Самсунг веќе нема да произведува мобилни телефони во Кина

Од:

Самсунг Електроникс ќе ја прекине работата во една од своите фабрики за производство на мобилни телефони во Кина, изјави денеска портпаролка на компанијата.

Причина за тоа е намалување на продажбата и пораст на трошоците за работа во Кина во последните неколку години.

– Поради тоа Самсунг ги фокусира своите главни инвестиции во мобилни телефони во производствените погони во Виетнам и Индија, соопшти компанијата.

Освен фабриката во градот Тианин, во североисточниот дел на Кина, која ќе се затвори, Самсунг има уште една кинеска фабрика за телефони во Хуижоу, во провинцијата Гуангдонг.

Би можело да ве интересира

Помилуван директорот на Самсунг кој беше во затвор поради поткуп

Самсунг преговара за зголемување на цената на чиповите

Ана Ололовска

Бескрајно забавни фотографии со новиот Samsung Galaxy A53

А1он

Зара, Самсунг и Пејпал меѓу најновите компании што ги затворија бизнисите во Русија

„Самсунг“ ќе гради фабрика за полупроводници во САД од 17 милијарди долари

А1он

„Самсунг“ ќе гради фабрика за полупроводници во вредност од 17 милијарди долари

Ана Ололовска