Салата од леќа

Од:

Богат вкус. Може да послужи и како главно јадење.

Состојки:

15 гр леќа
100 гр морков
100 гр целер
1 кромид
1 портокал
Сол
Црн пипер
Масло
Оцет
Магдонос

Подготовка:

Ситно исецкајте ги морковите и целерот и сварете ги заедно со леќата.
Кoга ќе бидат сварени, исцедете ја водата и ставете ги во длабок сад. Исецкајте го кромидот и додадете го во мешавината.

Зачинете со црн пипер, оцет, масло, сол, сок од цеден портокал и сецкан магдонос.

Сервирање:

Додадете парче месо и ќе добиете вкусна вечера.

Би можело да ве интересира

Тирамису со малини

Пиперки полнети со сирење

Пилешко со зеленчук

Салата од рукола и туна

Ана Ололовска

Ориентален компир со спанаќ и роти-лепчиња

Ана Ололовска

Брза кремаста торта без печење

Ана Ололовска