„Рози за Тоше“ – пречек на маратонците во среда

Од:

На 16-ти октомври во 11:30 часот Крушево ќе ги пречека учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на Тоше Проески.

Организаторот СОУ Наум Наумовски Борче со поддршка на општина Крушево и Локален младински совет Крушево, заедно со други институции, угостители, компании и граѓани набавија рози кои ќе бидат оставани на патот каде што ќе поминуваат маратонците, од влезот на градот се до гробното место на Тоше.

Ова е втора година по ред на ваков начин да се пречекуваат маратонците, а според организаторите целта е заеднички граѓаните и институциите да придонесат споменот за Тоше да продолжи да живее.

Би можело да ве интересира

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

Концерт во чест на Тоше Проески на „Десет дена Крушевска република“

ВИДЕО: Некогашната менаџерка на Тоше, Љиљана Петровиќ, станува српска „кралица на цвеќето“

Жарко Настоски

Во Крушево одбележани 40 години од раѓањето на Тоше

Жарко Настоски

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

А1он

ВИДЕО: Премиерот Заев присуствуваше на откривање на спомен обележјето и вечното почивалиште на Тоше Проески во Крушево

А1он