Родителите да не се грижат што нивните деца растат пред екрани, смируваат експертите

Од:

Постојат малку докази дека екранот од уредите, како мобилен телефон или таблет, е штетен за децата, посочува едно британско истражување за ова прашање, објави Би-би-си. Истражувањето следи по дебатата за тоа дали треба на децата да им се ограничи времето на користење на уреди.

Водечките педијатри изјавиле дека родителите треба помалку да се грижат во однос на ова прашање.

Меѓудругото, упатството препорачува да не се користат уреди во вечерните часови, односно пред спиење на децата. Експертите советуваат дека е важно употребата на уредите да не го замени сонот на детето, вежбањето и времето со семејството.

Во меѓувреме, посебна студија покажа дека девојчињата на возраст од 14 години, имаат двојно поголеми шанси да покажат знаци на депресивни симптоми поврзани со користењето социјални медиуми во споредба со момчињата.

Би можело да ве интересира

Научно докажано: Стресот навистина може да ја обели косата

Горјан Грнчаровски

Поетска аптека за луѓе со психички проблеми

А1он

Прекумерната тежина го забрзува стареењето на мозокот

Ана Ололовска

Кошмарите помагаат за подобро справување со секојдневниот стрес

Ана Ололовска

Годишно во себе внесуваме 250 грама пластика

Ана Ололовска

Научниците пронајдоа нов начин за лекување инфекции – менување на генот наместо антибиотици

Ана Ололовска