Роберт де Ниро доаѓа во Сараево

Од:

Легендарниот холивуски актер, Роберт де Ниро ќе ја прими почесната награда на овогодинешниот 22. филмски фестивал во Сараево, каде што ќе го претстави култниот филм „Таксист“ на Мартин Скорсезе.

Актерот, режисер и продуцент Де Ниро, кој двоен добитник на наградата „Оскар“, петпати номиниран за најпрестижната награда во филмскиот свет, награден со „Златен глобус“, во Сараево ќе ја прими наградата за животно дело за исклучителен придонес во филмската индустрија „Почесно срце на Сараево“ која се доделува првпат.

– Голема е честа Де Ниро да биде првиот добитник на „Почесно срце на Сараево“ за животно дело. Од моментот кога првпат се сретнавме пред десетина години, работевме на тоа тој да дојде во Сараево. Ете, дојде и тој ден и многу сме возбудени – изјави Мирсад Пуриватра, директор на Сараевскиот филмски фестивал.

Би можело да ве интересира

Американски офицер отпуштен поради сексуални престапи во Босна и Херцеговина, ја заврши својата 30-годишна кариера

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Маж брутално претепа девојка во близина на полициска станица во Сараево

Горан Наумовски

Возачот кој уби две докторки во Сараево бил и пијан и дрогиран

(ВИДЕО) Вработен во Брза помош украл пари од жена, снимен е со тајна камера поставена во куќата

Горан Наумовски

ВИДЕО: Масовна тепачка пред кафуле во Сараево, двајца избодени со нож

Трагедија што го зави Сараево во црно: Почина и втората докторка која ја удри пијан возач на пешачки премин