Раперот DMX почина по предозирањето со дрога

Од:

Познатиот американски рапер DMX, кој неколку дена беше во критична состојба откако доживеа срцев удар по предозирањето со дрога, починал на 50-годишна возраст, јавија американските медиуми.

Ерл Симонс, како што беше неговото вистинско име, имаше низа здравствени компликации по предозирањето на 2 април и се бореше за живот.

Дел од неговите 15 деца го посетуваа во болницата изминатите денови, а лекарите и неговото семејство денеска објавија дека починал.

DMX пораснал во Њујорк, а во 1992 година потпишал договор со издавачката куќа „Колумбија“, по што направи забележителна кариера, соработувајќи со познати имиња од рап музиката како Џеј Зи, Џа Рул и ЛЛ Кул Џеј. Тој имаше и актерска кариера и се појави во неколку филмови во 90-те.

Би можело да ве интересира

Почина басистот на „Зи-зи топ“, Дасти Хил

Ана Ололовска

Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Ана Ололовска

Десетгодишнината од смртта на Ејми Вајнхаус одбележана со документарец

Ана Ололовска

Ерик Клептон нема да свири на концерти на кои условот за влез е вакцинација

Жарко Настоски

„Фу Фајтерс“ го одложи својот концерт поради заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Почина легендарниот ерменски музичар Џиван Гаспарјан, во чии настапи уживаше и скопската публика

Жарко Настоски