Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли донираа 200.000 долари за жените староседелки во Канада

Од:

Брачниот пар, холивудските ѕвезди Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли даруваа 200.000 долари во полза на иницијатива за лидерство за жените староседелки во Канада. Проектот е на Универзитетот „Сент Френсис Зејвиер“ на Нова Шкотска, поточно на Институтот Коуди, и првичната цел е да се соберат милион долари.

Инаку, Рајан Рејнолдс е Канаѓанец по националност, роден во градот Ванкувер.

„Со задоволство што ја поддржуваме неверојатната програма на Институтот Коуди и нивната работа за поддршка на староседелките. Ние сме вџашени (во позитивна смисла) од разговорите што ги имавме и – со нетрпение очекуваме да се придружиме на ова патешествие“, изјавија Рејнолдс и Лајвли во своето соопштение.

Јуни е прогласен за Национален месец на историјата на домородците во Канада, а активностите околу тоа чествување привршуваат денеска.

Би можело да ве интересира

Емилија Кларк ја продаде куќата во Лос Анџелес за 4,4 милиони долари

Ана Ололовска

Кристи Свонсон во одбрана на Доналд Трамп

Ана Ололовска

Џим Кери со роденденска порака до „белите шовинисти“ меѓу републиканците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џастин Тимберлејк проговори за своето второ дете со глумицата Џесика Бил

Ана Ололовска

Д-р Дре повторно обвинет за семејно насилство

Ана Ололовска

Хејли Бибер оди на психолог поради троловите

Ана Ололовска