Прво крстосување со брод на кое ќе присуствуваат само жени

Од:

Нареднава пролет, на 8 март 2020 година, крстосувачката бродска линија „Bridge the Gap“ ќе го организира првото женско патување на кое ќе има само патнички.

Освен тоа, екипажот исто така ќе се состои само од жени. Капетан ќе биде Кејт Мекку, првата Американка која стана жена капетан на крстосувачки брод. Во посадата ќе има други 27 патнички од 12 држави.

Патувањето низ источниот дел на Карибите ќе трае седум дена и ќе се состои од туристички посети, предавања од областа на работата на море, како и мотивациски филмови.

Во светот денес, само два отсто од морнарите се жени.

Би можело да ве интересира

Сурфањето на ветер се поатрактивен спорт во Охрид

Ана Ололовска

Италијанците сакаат на Малдиви, Шпанците во Италија

Ана Ололовска

Комерцијалниот суперсоничен авион Екс-ви-1 подготвен за тест-летови

Ана Ололовска

Лувр повторно отворен за посетителите

Ана Ололовска

Со балон од Аљаска до небесната граница

Ана Ололовска

Италија: Средновековно село, потопено пред 25 години, можеби повторно ќе излезе на површина

Ана Ололовска