Првиот вселенски туристички лет на „Спејс-Икс“

Од:

„Спејс-Икс“ утревечер ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата. Ова е прв лет само со цивили. Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борба за својот дел од колачот наречен „вселенски туризам“.

Леталото „Кру драгон“ и мисијата „Инспирејшн-4“ го заокружуваат летото во коешто милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос полетаа во Вселената со своите „Вирџин галактик“ и „Блу ориџин“. Мисијата е далеку поамбициозна од неколкуте минути во бестежинска состојба, на двата конкурента во јули. Леталото на „Спејс-Икс“ ќе престојува на Меѓународната вселенска станица (МВС).

Летот го изнајми американскиот милијардер Џеред Ајзекмен – 38-годишниот основач и извршен директор на „Шифт-4 пејмент“, но исто така, и искусен пилот. Точната сума што тој ја платил за летот, не е објавена, но гласините говорат дека станува збор за десетици милиони долари.

– Не е дека не постои опасност!, рече Ајзекмен во документарецот на Нетфликс за мисијата. – Летате со ракета со брзина од 28.000 километри на час околу Земјата. Постојат ризици во такви услови.

„Спејс-Икс“ веќе достави астронаути на МВС за американската вселенска агенција – НАСА, и тоа 10 пати. Ова ќе биде прв вселенски лет без професионални астронаути.

Полетувањето е закажано за 02:00 часот по полноќ на 16 септември по македонско време, а леталото ќе полета од космодромот на НАСА – „Кенеди“ на Флорида.

Би можело да ве интересира

Спејс Икс утре ќе однесе четворица астронаути на Меѓународната вселенска станица

Ана Ололовска

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Ана Ололовска

„Спејс Икс“ лансира ракета носач со 60 микросателити

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ракетата „Старшип“ на компанијата на Маск одново се урна при тест

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прототип на „Старшип“ на Спејс Икс се урна при слетување по пробен лет

Ана Ололовска

Спејс-Икс прекина тест-лансирање на една секунда пред полетувањето

Ана Ололовска