Првиот стрип за Супермен чинел 10 центи, а сега е продаден за 3,25 милиони долари

Од:

Примерок од првиот стрип во кој се појави суперхеројот Супермен е продаден за 3,25 милиони долари на наддавање на аукциската куќа „Комик-конект“.

Акциониот стрип број 1, првично продаван за по 10 центи во 1938 година, сега е најскапиот стрип во светот. Инаку, приказната е за потеклото на Супермен, односно Кларк Кент, и се смета за почеток на жанрот „суперхерои“.

Се верува дека денес има околу 100 примероци од овој стрип во светот. Овој е пронајден „закопан“ во стари филмски списанија од 1930-тите. Аукциската куќа соопшти дека стрипот е во одлична состојба.

Новиот сопственик е „неименуван купувач“ кој е „релативен почетник во вложување“ во нови патешествија.

Друг примерок од истиот прв број на стрипот беше продаден 2014 година, за 3,2 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Објавен 19-тиот меѓународен конкурс за Стрип- Велес 2021

Ана Ололовска

Првата награда за Александар Стеванов и Катерина Николовска-Тери на стрип фестивалот во Ваљево

Ана Ололовска

Најавен нов стрип-албум за Астерикс и Обеликс

Ана Ололовска

Завршна стрип-изложба на Стрип-центарoт на Македонија – Велес

Ана Ололовска

СЦМ-Велес со стрип изложба во Битола

Ана Ололовска

Распишан конкурс за „Лифт“ – стрип на годината

Ана Ололовска