Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

Од:

Првиот електричен автомобил ЗАС Г20 произведен и развиен во нашата земја се најде на страниците на „„Њујорк тајмс“ опишувајќи го како трансформација на малиот култен автомобил „Застава 750“ од времето на социјализмот во возило од електричната ера.

ЗАС Г20 е развиен од македонската компанија „ВВ Класик карс“ со помош од Фондот за иновации и технолошки развој во рамки на борбата против енормното загадување во земјата.

Бензинскиот мотор е заменет со електричен произведен од германската компанија „Кесер“ и има нулта емисија на јаглероден диоксид, а со едно полнење може да помине до 150 километри во реални услови на возење. Цената е околу 20 илјади ерва, пишува „Њујорк тајмс“.

Би можело да ве интересира

Смарт е првиот бренд којшто целосно преминува на електричен погон

Ана Ололовска

Првиот електричен Сеат

Ана Ололовска

Електричните автомобили за 20 години ќе преовладуваат на пазарот

Ана Ололовска

Најголем електричен автобус на светот

Ана Ололовска

Прв елетромотоцикл изработен на ЗД печатач

ВИДЕО: Електричното Фиќо-пример за соработка меѓу проект финансиран од ФИТР и странски инвеститор

Сандра Бошковска