Првиот 5-Г телевизор ќе биде претставен до крајот на годинава

Од:

Кинескиот технолошки гигант Хуавеи годинава ќе го претстави првиот 5-Г телевизор во светот, објави списанието „Никеи ејжан ривју“, повикувајќи се на неименуван извор.

Меѓутоа, Хуавеи досега сè уште официјално не ги потврдил тие наводи.

Наводно, телевизорот ќе има 5-Г модул и екран со резолуција 8К, што овоможува преземање големи количини содржина со огромна брзина и 16 пати поквалитетна слика од сегашните екрани со 1.080 пиксели ХД.

Во споредба со обичните телевизори поврзани на кабловски модем или оптичко влакно, 5-Г ТВ ќе го прима сигналот преку вграден 5-Г модем.

Би можело да ве интересира

Тесла камион снимен без возач на автопат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вокменот слави 40-ти роденден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Јапонски грамофон со тркалезен екран на себе

Ана Ололовска

Роботи кои ќе им помагаат на лица со попреченост

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новата Нокиа ќе чини 112 долари

Ана Ололовска

Тај Брејди: Вештачката интелигенција нема да ги замени луѓето

Ана Ололовска