Протест на ѕвездите поради Оскарите, се кренаа и Џорџ Клуни, Бред Пит и Роберт де Ниро

Од:

Џорџ Клуни, Бред Пит и Роберт Де Ниро вчера го поддржаа протестот во Холивуд против плановите на организаторите на Оскар, наградите за најдобра фотографија, монтажа и други категории, да се доделат за време на емитувањето на реклами на церемонијата, која се одржува следната недела.

Сандра Булок, Ема Стоун и Џон Хам, исто така, го поддржаа отвореното писмо на Мартин Скорсезе, Спајк Ли и Алфонсо Куарон, кои повикаа на промена на одлуката која ги навредува професионалците во тие категории.

Академијата за филмска уметност и науки на почетокот на неделата објави дека доделувањето награди за неколку категории ќе се одржи за време на емитувањето реклами во директна емисија на 24 февруари. Планирано е кратките снимки од говорот на победниците во тие категории да се емитуваат подоцна за време на директниот пренос.

Би можело да ве интересира

Следниот „Оскар“ ќе се доделува во март, еден месец подоцна од предвиденото

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ентони Хопкинс изненаден од новиот Оскар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ентони Хопкинс и Франсис Мекдорманд – добитници на Оскар за најдобри актери

Ана Ололовска

Ноќ на Оскарите – пандемиско издание на гламурозната манифестација

Бред Пит и Хоакин Феникс ќе доделуваат „Оскари“

Свеченоста на Оскарите ќе се случи во „Долби театарот“ и на „Јунион стејшн“

Ана Ололовска