Пронајдена сперма од рак, стара 100 милиони години

Од:

Палеонтолози од Мјанмар го пронајдоа најстариот примерок на животински сперматозоид. Тој бил сместен во парче килибар старо 100 милиони години.

Научниците го откриле примерокот во полови органи на прастар женски рак, заглавен во смола. Претходно непознатиот вид рак, сега е наречен „Мјанмар Сајпрус хуи“.

– Женката се спарила кусо пред да заталка во смолата… Ова е најстариот фосил во кој се најдени клетки на сперма, рече Хе Ванг од Кинеската академија на науките во Нанжинг.

Претходната рекордна старост на примерок од сперма беше 50 милиони години. Му припаѓала на прастар вид црви.

Би можело да ве интересира

Развиена вештачка интелигенција која го открива ракот на дојката години пред да се развие

Ана Ололовска

Ѓоргиевска: Со заеднички ангажман да ја поттикнеме и поддржиме научно-истражувачката дејност кај жените

А1он

Јапонски научници развиваат вакцина против стареење

Ана Ололовска

Вештачка интелигенција предложи лек за редок рак кај децата

Ана Ололовска

„Стенфорд“: Ајнштајн бил во право за црните дупки

Ана Ололовска

Откриена мистериозна ДНК која асимилира гени од различни организми

Ана Ололовска