Пронајден вториот по големина дијамант во светот

Од:

Вториот најголем необработен дијамант е пронајден во рудник во Боцвана. Тежи 352 грама и има 1.758 карати.

Дијамантот беше пронајден од страна на работниците на канадската рударска компанија “Лукара Дијамант Корп”, чија седиште е во Ванкувер.

Компанијата истакнува дека е најголемиот дијамант, кој е изваден од резервоарот Каров.

Најновиот откриен дијамант тежи речиси 352 грама, а неговите димензии се 83 милиметри со 62 милиметри.

Компанијата наведува дека дијамантот се карактеризира како “речиси како скапоцен камен” со различен квалитет, според критериумите за висок квалитет на скапоцен камен.

По ова откритие, одделот на оваа рударска компанија се зголеми за 11,4 отсто.

Би можело да ве интересира

Мишел: ЕУ ќе ја ограничи трговијата со руски дијаманти

Ана Ивановиќ повторно бремена: Поранешната тенисерка ја објави радосната вест

Ана Ололовска

Почина актерката Џина Лолобриџида

А1он

Дијамантите повторно поштедени од европските санкции врз Русија

Бараат да им го вратат дијамантот: „Срамно сме сиромашни и со криминалци, виновни се Кралицата и нејзините предци“

А1он

Крис Прат ги покажа стомачните мускули

Горан Наумовски