Пронајден можеби најголемиот цвет на светот

Од:

Центарот за природни ресурси и заштита во Западна Суматра соопшти дека нивни научници го пронашле можеби и најголемиот цвет од билката „рафлесија арнолди“, што би било светски рекорд. Обемот на цветот е 107 сантиметри.

Билката често се нарекува и „цвет лешинар”, поради своите паразитски својства и одбојниот мирис. Овој вид којшто вирее на индонезиските острови Суматра и Борнео е позната по тоа што ги има едни од најголемите цветови на светот.

На истото место 2017 година е пронајдена досегашната најголема „рафлесија арнолди“.

Оваа билка е паразит без корења и листови и може да преживее само со помош на билката тетрастигма. Одбојниот мирис кој цветот го испушта ги привлекува инсектите што го опрашуваат.

„Рафлесија арнолди“ цвета само еднаш годишно, меѓу август и октомври, но нејзиниот живот е со кус век – само две седмици по процветувањето, таа овенува.

Би можело да ве интересира

Високи казни за берење кокичиња на турската планина Спил

Ана Ололовска

ВИДЕО: Импресивна глетка од птичjа перспектива на Шаолин Кунг Фу перформанс

А1он

Температурата на Антарктикот повторно урива рекорди

Драган Поповски

Пронајдени фосили од желка со големина на автомобил

Ана Ололовска

(ВИДЕО) НАСА: Вo сабота Земјата ќе биде изложена на сериозна закана од Вселената

Драган Поповски

Се намалува бројот на пингвини на Антарктикот

Ана Ололовска