Пронајден лек кој спречува пренесување на ХИВ вирусот

Од:

Научници од Лондон пронашле лек кој го намалува ризикот од пренесување на ХИВ вирусот.

Испитувањето вклучува 1.000 парови, каде еден од партнерите бил заразен со вирусот.

Кога биле под терапија на новиот лек за спречување на пренос на вирусот, откриено е дека вирусот не бил пренесен од заразениот партнер, дури и кога не била користена заштита.

– Тоа е брилијантно! Фантастично! Ова во голема мера го решава проблемот. Нашето откритие дава конкретни докази за хомосексуалците дека пренесувањето на ХИВ може да се намали и да сведе на нула. Ова може да ја спречи пандемијата на ХИВ преку спречување на ширењето на болеста, вели Професор Алисон Роџерс од универзитетот во Лондон.

Научниците велат дека ова откритие треба да ги охрабри сите да се тестираат за ХИВ и да започнат со терапија доколку е потребно. Посебно внимание треба да се посвети на мажите кои се во сексуални односи со мажи.

Би можело да ве интересира

ОН: Околу 1,7 милиони луѓе заразени со ХИВ во 2018 година

Ана Ололовска

Бесплатни прегледи преку превентивната програма за ХИВ

Ана Ололовска

Во еден град во Пакистан со ХИВ заразени стотици деца

Ана Ололовска

Пролетна Европска недела на тестирање за ХИВ и сексуално преносливи инфекции

Ана Ололовска

Големо откритие: Крајот на СИДА-та на повидок

Ана Ололовска

Терапија за лекување намален имунитет развиена од ХИВ

Ана Ололовска