Проекции на европски филмови од утре на „Beach Film Festival“ во Градиште

Од:

Скопје, 20 јули 2021 (МИА) – Во рамки на Европскиот филмски предизвик, на годинешното издание на „Beach Film Festival“, од 21 до 25 јули на плажата Горица 3 на Охридското Езеро ќе се реализира уникатно филмско доживување, со европски филмови.

Во официјалната селекција се вклучени 14 краткометражни и пет долгометражни филмови, меѓу кои „Honey Cigar“, „Moon“, „66 Questions“, „Human Factors“, „Sexfish“ и „Jedini Izlaz“.

Фестивалот како и секоја година ќе го затвори специјална проекција на македонски филм, а за ова издание тоа е филмот Homo (2020) на режисерот Игор Иванов Изи. Сите проекции на четврттото издание на „Beach Film Festival“ се бесплатни и се прикажуваат на плажата Горица 3, покрај прекрасното Охридско Езеро, каде сите филмофили и љубители на европските филмови можат да уживаат во гледањето на филмови од европската кинематографија.

Како што посочуваат организаторите, љубителите на европскиот филм можат да се вклучат во предизвикот со регистрација на „https://europeanfilmchallenge.eu/mk“ и за секој гледан долгометражен филм на овогодинешното издание на „Beach Film Festival“ да освојат дополнителни 40 поени.

Европскиот филмски предизвик е иновативна дигитална платформа што ја поврзува најголемата заедница на љубители на европскиот филм и ја промовира европската кинематографија.

Во нашата држава проектот го имплементира Центарот за социјални иновации Блинк 42 – 21 заедно со европски партнери во девет држави преку поддршка на програмата на МЕДИА- Креативна Европа и Европската филмска индустрија.

-Ова лето е лето на љубов и европски филмови. Уживајте во европската кинематографија, учествувајте во третиот #EuropeanFilmChallenge_МК, собирајте поени и следете ги профилите на социјалните медиуми Facebook и Instagram, соопштија организаторите.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува каде што застана пред четири години со уништување на Охрид и Охрдиското Езеро

А1он

Пецаков најави уредување на плажите на Охридското Езеро и нивно повторно издавање под концесии

Ана Ололовска

Индекс на отвореност: Охрид најотворена општина во државава, најзатворена Пласница

А1он

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Охрид, ДУИ и СДСМ се во опозиција

Побаран притвор заради трговија со дрога​

А1он

Запленети 13.203 петарди во Охрид

А1он