Продавница во која ништо не се плаќа отворена на Нов Зеланд

Од:

На Нов Зеланд работи „социјална продавница“ или „банка за храна“, покрената од градската организација „Мисија на Велингтон сити“, основана во 1904 година, со цел да се задоволат потребите на локалното население.

dobivaj vesti na viber

Идејата за основање ваква продавница произлезе од потребата за поддршка на заедницата преку обезбедување пристап до храна и можност луѓето да изберат што сакаат. Исто така, се планира проширување на мрежата на вакви продавници во наредниот период.

Со цел да се реализира можноста за купување во оваа продавница, сите заинтересирани треба да контактираат со организацијата, за да објаснат во каква ситуација се наоѓаат и зошто им е потребна ваква помош. Потоа, тие добиваат термин кога можат да одат да пазарат.

Наместо цени, артиклите во продавницата се означени со поени од 1 до 5, каде што 1 поен се најевтините намирници, додека 5 поени вредат намирници кои инаку чинат повеќе од 10 долари.

Во зависност од ситуацијата во која се наоѓа лицето, организацијата одлучува колку поени за набавка ќе им бидат доделени. На пример, возрасно лице со слободен брачен статус би добило околу 55 поени, додека семејствата многу повеќе.

На овој начин, социјално загрозените лица не добиваат готов пакет храна, туку сами одлучуваат што да купат и како да управуваат со својот буџет.

Во продавницата има околу 3.000 производи, освен алкохол и цигари.

Социјалната продавница има поддршка од големи супермаркети.

Би можело да ве интересира

Џиновски вулкан може да еруптира во секој момент: Последиците би ги почувствувале сите

А1он

Пронајдена жената осомничена за убиството на две деца пронајдени во куфери

А1он

Ардерн: Нов Зеланд ќе стане република, но не наскоро

А1он

Нов Зеланд дополнително ги олеснува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Несреќа во Нов Зеланд: Пет лица загинаа откако кит превртел чамец

Новозеландската полиција идентификува деца чии останки биле пронајдени во стари куфери: Биле мртви три или четири години

А1он