Приказната за фотографијата на која Ајнштајн го плази јазикот

Од:

Една од најпознатите фотографии на 20-от век е онаа на славниот физичар Алберт Ајнштајн прикажан со исплазен јазик.

Станува збор за автентична фотографија, а не за монтажа.

Таа е снимена на 14 март 1951 година на забавата во Универзитетот Принстон по повод неговиот 72 роденден.

На коктелот на кој имало голем број гости, но фотографи Ајнштајн се дружел и постојано позирал.

При крајот на забавата бил прилично изморен и еден негов пријател се понудил да го префрли дома. Во моментот кога се качил на задното седиште на автомобилот еден фоторепортер извикал „Може ли уште една фотографија!“.

Ајнштајн потоа се свртел и само го исплазил јазикот, а фотографот Арт Сасе ја направил фотографијата која стана светски позната.

На физичарот му се допаднала фотографијата и од Сасе нарачал дури девет примероци, а некои од нив ги употребил како поштенски картички.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно: Ја слушала навигацијата и со автомобилот паднала во море

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Српска водителка: „Србија е двојно помала, можеби дури и повеќе од двојно помала од Америка“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Човек отвори контејнер, а од него излезе мечка: Се уплашија еден со друг, па почнаа да бегаат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Работник го поправаше крилото со селотејп пред да полета авионот, патниците збунето го гледаа

Ана Ололовска

Автомобил слета на првиот кат од куќата и за малку ќе завршеше во спалната соба: Како успеа да го направи ова?

Предраг Петровиќ

Позната водителка го шокираше светот: Ги одмрзна клетките на починатиот син, а со помош на сурогат мајка доби внука

Ана Ололовска