Претерувањето со Вијагра го оштетува видот

Од:

Британец зел 10 пати силденафил повеќе од вообичаено, па завршил со „дупка“ во видот и преголема чувствителност на светлина. Станува збор за активна состојка на Вијаграта, а мажот испил цело шишенце апчиња одеднаш, пишува „Дејли Меил“.

Кусо по ризичниот „потфат“, тој забележал дека е премногу чувствителен на посилна светлина и дека не може да гледа при намалено осветлување, како и кругови коишто му се јавувале пред очи.

Докторите потоа утврдиле дека има оштетување на мрежницата. За жал, ова може да се покаже неизлечиво.

Истражувањата покажуваат дека дури и двојната доза Вијагра, повеќе од препорачаната, може да предизвика оштетувања на видот.

Би можело да ве интересира

Совети за изгореници од сонце

Ана Ололовска

На жените просечно им недостасуваат три часа сон

Ана Ололовска

Проблеми што може да ги предизвика силиконот во градите

Ана Ололовска

Истражување: Мачињата и кучињата го убиваат стресот

Ана Ололовска

Лошиот шеф е штетен по здравјето

Ана Ололовска

Црното чоколадо нè прави поенергични и попродуктивни

Ана Ололовска