Премиерката на Нов Зеланд се сврши

Од:

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн се сврши за нејзиниот долгогодишен партнер, Кларк Гејфорд. Тој ја запросил за време на Велигденските празници, соопшти нејзиниот портпарол Ендрју Кембел.

Гејфорд (41) е водител на телевизиска емисија за риболов, и се грижи за нивното 10-месечно бебе, додека Јасинда ги извршува државничките должности.

Нејзината бременост, објавена на почетокот на 2018 година, многумина ја сметаа за симбол на напредок за жените на раководни позиции. Таа е втората жена во историјата која се породи додека ѝ трае мандатот. Првата беше пакистанската премиерка Беназир Буто во 1990 година.

Би можело да ве интересира

Неколку лица загинаа во автобуска несреќа во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Претседателот на Претставничкиот дом на Нов Зеланд водеше седница и хранеше бебе

По огромниот папагал, на Нов Зеланд пронајден и џиновски пингвин

А1он

По Крајстчрч, Новозеланѓаните предадоа повеќе од 10 илјади парчиња оружје

ВИДЕО: Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители

Ана Ололовска

Првата акција за откуп на оружје е организирана во Крајстчрч

Ана Ололовска