Прекрасна мигрантка стана супермодел на годината

Од:

Модната индустријата го избра супермоделот на годината, а на таа позиција се најде прекрасната 19-годишна Суданка Адут Акех.

Листата беше објавена од страна на влијателниот моден портал models.com, а нивните читатели ја дадоа оваа ласкава титула на моделот Џиџи Хадид, која модните дизајнери и водечките луѓе во индустријата лани ја прогласија за супермодел. Веднаш до неа, на второто место, се најде нејзината сестра Бела.

Адут е родена во Судан, раното детство го поминала во бегалски камп во Кенија, а во Австралија се преселила со своето семејство кога имала седум години.

Нејзината модна кариера започна кога имала само 16 години. Таа на модни ревии носеше креации на многу познати модни куќи и дизајнери како Сен Лорен, Валентино, Живанши, Кензо, Прада.

Овој месец, прекрасната Суданка беше на насловната на британското и австралиското издание на магазинот „Бог“, а американското издание ја ангажираше за моден едиторијал.

Веста за прогласување на супермодел на годината Адут ја затекна откако на „Инстаграм“ отворено призна дека се борела со депресија и анксиозност.

Би можело да ве интересира

Клаудија Шифер се сликаше гола

Ирина Шајк – најпопуларната бикини-манекенка за ова лето

Ана Ололовска

„Гучи“ ја воведува вештачката интелигенција во модата

Ана Ололовска

Очилата за сонце имаат рок на траење

Ана Ололовска

Првиот ангел на Викторија Сикрет со облини

ВИДЕО: Манекен почина на ревија во Сао Паоло

Татјана Ташкова