Познатата Таписерија од Бајо оди на реставрација

Од:

Прочуената средновековна Таписерија од Бајо ќе оди на обновување, а тоа почнува во 2024 година, соопшти Музејот на градот Бајо, северозападна Франција, којшто повеќе од два века го чува ремек-делото.

Раководството на Музејот соопшти дека реставрацијата ќе почне 2024 година, кога објектот посветен на таписеријата ќе биде и затворен поради тоа. Предвидено е повторно да биде отворен во 2026 година. Стручњаците лани открија дека на ремек-делото му е потребна обнова, бидејќи е утврдена одредена штета.

Таписеријата долга 70 метри и висока 50 сантиметри, истовремено е и вредно уметничко дело и историски документ што опишува како Вилијам Освојувачот го преминал Ла Манш, по што следела и Битката кај Хејстингс во 1066 година.

Таписеријата од Бајо е класифицирана како историски споменик во 1840 година. Од 2007. е вклучена во списокот „Сеќавања на светот“ на Организацијата за образование, култура и наука при Обединетите Нации (УНЕСКО).

Тоа дело ѝ припаѓа на Француската Држава. Во 1804 година, Наполеон Бонапарта им ја предал таписеријата на властите на градот Бајо за чување.

Би можело да ве интересира

Норманите стигнале до Северна Америка во 1021 година

Ана Ололовска

Истакнати жени владетелки и хероини од антиката

Ана Ололовска

Најстарата географска карта на Европа пронајдена во Бретања

Ана Ололовска

Познати историски личности чии гробови никогаш не се пронајдени

Ана Ололовска

Клучот од занданата во која починал Наполеон, продаден за 92.000 евра

Ана Ололовска

Пештерските луѓе во Калифорнија земале халуциногени супстанци

Ана Ололовска