Поради мувла одложено лансирањето на ракетата на „Спејс Екс“

Од:

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) за утре го одложи лансирањето на вселенската сонда „Драгон“, која треба да однесе контејнер со намирници за екипажот на Меѓународната вселенска станица.

Како што соопшти НАСА, лансирањето е одложено затоа што на некои од намирниците била откриена мувла.

– На тимовите им е потребен дополнителен ден за замена на намирниците, се вели во соопштението на НАСА.

Лансирањето на сондата „Дагон“ со ракетата „Фалкон 9“ на компанијата „Спејс Екс“ од космодромот Кејп Канаверал на Флорида беше закажано за денеска во 19:38 часот по средноевропско време.

Сондата „Драгон“, која треба да пренесе храна, резервни делови и опрема за научни истражувања, утре треба да го има својот 16-ти лет до Меѓународната вселенска станица.

Би можело да ве интересира

Милијардерот Јусаку Маезава бара осуммина за пат околу Месечината

Ана Ололовска

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Ана Ололовска

Голем метеор седум секунди го осветлуваше небото над В. Британија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Аплаузи и воодушевување – роверот „Истрајност“ слета на Марс по седум месеци пат

Жарко Настоски

„Спејс Икс“ лансира ракета носач со 60 микросателити

Ана Ололовска

ВИДЕО: Првата арапска ракета пристигна на Марс

Жарко Настоски