Подем на лажни профили на Твитер, „Буш“ напиша: Ми недостига да убивам Ирачани

Од:

Корисници на Твитер го искористија моментот за да создадат лажни профили на славни личности бидејќи беше воведен нов систем за верификација откако милијардерот Илон Маск го презеде Твитер. Претходно, познати личности, политичари, новинари и други јавни личности мораа да обезбедат доказ за идентификација пред да добијат сина ознака за проверка.

dobivaj vesti na viber

Според новиот модел, на сите корисници кои плаќаат по осум долари месечно ќе им бидат проверени профилите. Маск тврдеше дека потврдата за плаќање преку апликациите на Apple и Google е доволна и може да биде успешна без самиот Твитер да го потврди идентитетот на корисникот.

Низа лажни профили

Маск, исто така, се закани дека ќе ги уништи лажните профили, велејќи дека секој што води профил под име на друго лице треба да биде „баниран“ без предупредување доколку не го означи како пародија. И покрај тоа, од воведувањето на новиот систем, се појавија голем број лажни профили.

Еден корисник под името Леброн Џејмс, вчера твитна дека планира да го напушти Лос Анџелес Лејкерс. Профилот @KINGJamez, само малку се разликува од официјалниот профил на Леброн @KingJames.

Профилот беше блокиран.

Исто така, се појави лажен профил на Буш пишувајќи дека „му недостига да убива Ирачани“.

Направени се и лажни профили за познати личности и компании. „Во наредните денови ќе додадеме нови сегменти на значката за верификација како организациска припадност или проверка на профилите“, напиша Маск вчера на Твитер.

Би можело да ве интересира

Макрон по средбата со Маск: Твитер ќе се бори против екстремистичките содржини

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

ЕУ го предупреди Маск дека Твитер мора да ги почитува новите правила

Твитер ги укина мерките за борба против дезинформациите за Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Твитер веќе нема да се бори против дезинформациите околу Ковид-19

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он