Почнува второто издание на музичкиот фестивал „Андерфест“

Од:

Скопје и оваа година ќе биде домаќин на музичкиот фестивал „Андерфест“ кој почнува вечер со The Smokey house, групата Fiction од Скопје, The Chicks – девојките од Велес, High Voltage од Охрид, како и раперот Матеј Фолц. Главни изведувачи ќе бидат добро познатите Културно уметнички работници.

Прогресивниот, музички фестивал оваа година, како што соопштија организаторите, ќе понуди дводневно комплетно уживање и ќе се одржи на 2 и 3 октомври, во поткровјето на Public Room во Скопје, а влезот за двата фестивалски денови ќе биде бесплатен со претходна резервирана карта и редуциран број на публика најмногу до 30 проценти. Настанот ќе биде пренесуван во живот на официјалниот Јутуб канал на Андерфест.

Вториот ден на сцената ќе свират Sincrest од Кичево, алтернативната група Cruel oд Скопје, Live wire, Пепел, Reinconnected . Главни изведувачи на вечерта ќе бидат Паркети од Битола.

– Публиката и овој пат ќе има можност да ужива во македонската музика од претежно алтернативната и рок енд рол сцена од нашата држава која и овој пат се очекува да покаже дека е одлична и навистина има што да покаже, се вели во соопштението.

Настанот го покрива Министерството за Култура, Град Скопје, Jameson и Celia.

Би можело да ве интересира

Во Скопје почна музичкиот фестивал „Андерфест“

Ана Ололовска

Нова песна на Наде Талевска Спасовска – „Оваа љубов“

Ана Ололовска

Пепа Димитрова го промовираше спотот за „Студени очи“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лара Иванова како Алиса во земјата на чудата

Ана Ололовска

Борис Цветановски преку „Ris Flower“ ќе се претстави пред светската музичка сцена

Ана Ололовска

Следните три дена три музички настани во организација на „Авалон“

Ана Ололовска