Почина Жан Пол Белмондо

Од:

Во 88-та година од животот, почина францускиот актер Жан Пол Белмондо, кој ја доби светската слава со филмот „Breathless“ на Жан Луи Годар.

Веста за медиумите ја потврди адвокатот на актерот.

Белмондо стана најголемата француска ѕвезда во 60-тите и 70-тите. Тој одигра важна улога во новата генерација на европскиот филм.

Би можело да ве интересира

Почина актерот Марко Живиќ, ја изгуби битката со ковид

А1он

Почина ракометарката Јулија Портјанко

Ана Ололовска

Почина поранешниот претседател на Црвениот крст, Илија Цветаноски

Катерина Павлова-Николовска

Почина Јон Карамитру, балканската театарска легенда

А1он

Почина Васил Панов, поранешен дипломат, генерален секретар на МАНУ и врвен шахист

А1он

Почина академик Иван Доровски

Катерина Павлова-Николовска