Почина Винстон Грум – авторот на „Форест Гамп“

Од:

Авторот на книгата „Форест Гамп“ – Винстон Грум почина во неговиот роден град Ферхоуп, Пенсилванија, САД. Имаше 77 години. Ова официјално го соопшти и градоначалничката Карен Вилсон.Форест Гамп — Википедија

„Со голема тага ја објавувам смртта на нашиот драг пријател Винстон Грум. Ферхоуп денеска загуби легенда”, напиша Вилсон на Фејсбук.

Романот објавен 1986 година, стана најпопуларно дело на писателот, благодарение на филмот „Форест Гамп“ со Том Хенкс, којшто освои шест Оскари. Книгата раскажува за млад човек со умствена попреченост, кој се издигнува над животот.

Во 1995 година, Грум го напиша продолжението „Гамп и пријателите“. И за него се предвидуваше филм, но тој не беше снимен.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најавени трите последни продолженија на „Брзи и бесни“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Светска премиера на „Борат 2“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Брус Вилис повторно во улогата на Џон Меклејн, но во реклама

Ана Ололовска

Хоакин Феникс ќе го игра Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Ана Ололовска

Џорџ Клуни како режисер на филм според книгата „Калико Џо“ на Џон Гришам

Ана Ололовска

Тужба за продуцентите на „Борат 2“

Ана Ололовска