Почина таткото на Форд мустангот, Ли Јакока

Од:

Основачот на Форд Мустанг, Ли Јакока почина вчера на 94-годшна возраст, по компликации поврзани со Паркинсоновата болест, соопшти неговата ќерка Лија Јакока Асад.

Јакока е познат по дизајнирањето на автомобилот мустанг, уделот во издигнувањето на Форд во светски гигант, како и по спасувањето на Крајслер Корпорацијата од работ на банкрот во 1980-тите.

Во декември 1970., тој влезе во управата на Форд, но осум години подоцна, е отпуштен од страна на Хенри Форд Втори. Потоа тој бил вработен во Крајслер, каде што стана и извршен директор и ја спаси фирмата од пропаст.

Тој е познат, меѓу другото, и по изјавата: Успехот во позитивната промена, како што јас го гледам тоа, е во помагањето, пред сè, на луѓето кои се околу нас.

Би можело да ве интересира

Пет ѕвезди од EURO NCAP за новата генерација на Volkswagen GOLF

Ана Ололовска

Фиат Крајслер и Пежо ПСА потпишаа договор за спојување

Ана Ололовска

Со спојување на ПСА и Фиат Крајслер се формира европска автомобилска мега-компанија

Ана Ололовска

Нисан Лиф светна како новогодишна елка

Ана Ололовска

Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

Ана Ололовска

Новите даноци на возила дел од еколошките мерки, нема големи промени во стапките

Ана Ололовска