Почина рок легендата Дејвид Крозби

Од:

Американскиот рок-музичар и ко-основач на групатаThe Byrds и групата „Crosby, Stills and Nash“ со Стивен Стилс и Греам Неш почина на 82-годишна возраст, соопштија членовите на неговото семејство.

„Со голема тага ја објавуваме смртта на нашиот сакан Дејвид Крозби по долго боледување. Иако повеќе не е со нас, неговата хуманост и љубезна душа ќе продолжат да не инспирираат. Многу ќе ни недостига“, се наведува во изјавата на неговата сопруга која побарала да се почитува приватноста на нивното семејство, пренесува Би-би-си.

Роден е во Калифорнија во 1941 година.

Неговиот татко бил кинематографер и оскаровец Флојд Крозби, а неговиот брат бил исто така музичар Итан Крозби.

Кариерата ја започна во 1964 година, кога стана член на групата „Byrds“, која е позната по обработката на хитот на Боб Дилан „Tambourine Man“.

Тој беше познат по свирењето гитара и вокалните хармонии.

Двапати беше примен во американската рокенрол куќа на славните.

Би можело да ве интересира

Почина Пако Рабан

Горан Наумовски

Комеморација во чест на Катерина Крстева на 12 јануари

Ана Ололовска

Почина актерката Катерина Крстева

Ана Ололовска

Почина Џанлука Вијали

Катерина Павлова-Николовска

На 21 година почина младиот фудбалер Стефан Петровски

Катерина Павлова-Николовска

Почина Анита Поинтер

Горан Наумовски