Почина наjстариoт мaж вo светот

Од:

Само 11 дена пред да наполни 113 години, највозрасниот маж во светот, Јапонецот Читецу Ватанабе почина.

Тој беше роден на 5 март 1907 година и пред неколку недели беше прогласен за рекордер со своите 112 години.

На 12 февруари, тој официјално ја презеде титулата од друг Јапонец – Масаѕо Нонака, кој почина на 113-годишна возраст на крајот на јануари.

Статистиката посочува дека Јапонците се најдолговечната нација на светот. Во 2015 година бројот на луѓето над 80-годишна возраст во таа земја надмина 10 милиони.

Највозрасниот човек воопшто денес е 117-годишната Јапонка Кане Танака.

Би можело да ве интересира

Светски рекорд: Американец уловил 2.645 риби за 24 часа

Ана Ололовска

Најстариот човек на светот повторно е Јапонец – има 112 години и 344 дена

Ана Ололовска

Жени од Словенија се обидуваат да го соборат Гинисовиот рекорд во плетење

Ана Ололовска

Над 4000 граѓани се обидоа ја направат најголемата елка од луѓе

Татјана Ташкова

Град Скопје: Придружете ни се, да направиме најголема елка од луѓе за Гинис

Ана Ололовска

Рекорд за Гинис: Најстариот брачен пар заедно има 211 години

Татјана Ташкова