Почина мажот од најстарата брачна двојка во светот

Од:

Јапонецот Масао Мацумото, мажот од најстарата брачна двојка во светот, почина на возраст од 108 години. Вкупната возраст на Масао и неговата сопруга Мијако е скоро 210 години и тие двајцата во август лани беа запишани во Гинисовата книга на рекорди.

Официјално, причината за смртта на Јапонецот е срцева слабост.

Тие двајца се венчале 1937 година и во мигот кога тој починал, биле в брак 81 година и 201 ден, што е апсолутен рекорд. Пред тоа, рекордот за најдолг брачен живот го држеше двојката од Велика Британија – Гурдрен и Карл Долвен.

Од бракот на Мацумото се родиле пет ќерки, 13 внуци и 25 правнуци.

Би можело да ве интересира

Се развеле три часа по свадбата поради „националистичка“ песна

Ана Ололовска

Не донесувајте одлуки со празен стомак

Ана Ололовска

Пожарникари со воден топ бркале пчели од прозорците на авион

Ана Ололовска

Анкета: Жените што сакаат јога изневеруваат најмногу

Ана Ололовска

Најмногу патуваме со автомобил, најмалку со воз

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пренаселеноста и екологијата – причини за крај на цивилизацијата

Ана Ололовска