Почина Мајкл Чепмен, познат по филмот „Таксист“

Од:

Кинематографот и режисер Мајкл Чепмен, познат како „десната рака“ на режисерот Мартин Скорсезе во филмските класици „Таксист“, „Разјарениот бик“ и „Последниот валцер“, почина завчера од срцева слабост. Имаше 84 години.

Тажната вест на Фејсбук ја потврди неговата сопруга, сценаристката и режисерка Ејми Холден.

Чепмен беше номиниран за оскар за кинематографија за филмот „Разјарениот бик“ вo 1980 година и за „Бегалец“ во 1993 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најавени трите последни продолженија на „Брзи и бесни“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Светска премиера на „Борат 2“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Брус Вилис повторно во улогата на Џон Меклејн, но во реклама

Ана Ололовска

Хоакин Феникс ќе го игра Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Ана Ололовска

Џорџ Клуни како режисер на филм според книгата „Калико Џо“ на Џон Гришам

Ана Ололовска

Тужба за продуцентите на „Борат 2“

Ана Ололовска